Plocha 1

 

KBSFC využíváme jako základnu ke studiu dynamiky tropického lesa. Byli jsme zde díky doporučení našeho anglického přítele a spoluzakladatele KBFSC Lorda Cranbrooka (který nám tehdy zajistil finance) v roce 2007. Letos jsme dosbírávali položky do herbáře. Osm dní (s jednodenní přestávkou v polovině) jsme vždy vylezli na trvalou hektarovou plochu - Plochu 1 (skvělé jako cvičení stehenních a lýtkových svalů a bránice, taktéž k pročištění potních pórů), chodili podle plánku od jednoho neurčeného stromu ke druhému a buď stříhali teleskopickými nůžkami typicky olistěnou větvičku, nebo ji nechali snést dolů najatými stromolezci. Ti se brzy ukázali nevhodnými ze tří důvodů: a) brzy se unavili – na lezení neměli žádné vybavení, příliš vysoko se báli, b) stromů na vylezení zas tolik nebylo, c) lezci něco stáli, a co jsme jim mohli platit jim bohužel nestačilo – inu Brunejci jsou z jihovýchodněasijského lidu ti nejzhýčkanější, vyžadují státem garantovaný standard a i ten jim bývá málo.

Nastříhané větvičky jsme svázali a označili číslem stromu. Po snesení z plochy do KBFSC někdy odpoledne jsme větve rozložili. Ta pravá zábava nastala večer – všechny větvičky bylo potřeba vyfotit, rozebrat, vybrat ty nejlepší do 2-3 položek a tyto položky založit do novin, pijáku a vlnitého kartonu. Položky se po 20-30 pevně svázaly v dřevěných mřížkách a daly do sušárny. Sušení trvalo zhruba tři dny, časem se bloky položek pěkně hromadily. Každá položka se musela navíc každý večer překládat do čerstvých novin, pijáku a kartonu, které se sušily separátně v peci (na nehořlavé teplotě). Večerní šichta trvala dokud to šlo, tedy než svědomitý Rodzay vypnul generátor. Pěkná to zábava. Ale kdyby KBFSC nekoupila díky přestavbě stanice spojené s „přístrojovými investicemi“ mohutnou sušičku (mimochodem k sušení herbářů ne úplně vhodnou – nemá větrání) a balíky sušicích papírů, neměli bychom šanci to všechno usušit. 90% vzdušná vlhkost dělá svoje.

Další zábava nastala, když jsme výsledných asi 10 balíků s herbářovými položkami dopravili do Bandaru. Velmi příjemné překvapení nás čekalo v herbáři BRUN. Ochotně se nás ujal kurátor Ariffin a za tři měsíce nám poslal pečlivě vypracovaný seznam se 241 jmény položek z našeho herbáře. Sami bychom to asi nikdy nezvládli. Přece jen ten britský pracovní režim má něco do sebe. Ariffin totiž nedávno absolvoval školení v Kew.

 

zpět

 

 

 

 

 primární les

zdánlivě neprostupný

ale jen zdánlivě

sem tam tlustší strom

stromy padají

a tvoří se mýtiny

typická mýtina

epifytické kapradiny

Martin a stromolezci

Martin a nůžky na tyči

štítek s ID

les nejsou jen stromy