Hose Mountains

 

Horský hřbet v centrálním Sarawaku dosahující výšky něco přes 2000 m n. m. My jsme se tam vypravili poměrně komplikovaně odbočkou na zpáteční cestě ze sarawackého vnitrozemí. Důvodem této odbočky byly pochopitelně láčkovky (Nepenthes), které zde rostou ve vysokých koncentracích a unikátních kombinacích. V Hose bylo objeveno i několik supervzácných druhů včetně zcela nedávno popsané Nepenthes platychila. Přesně po té jsme pásli.

V těžařském kempu na úpatí Hose, kde jsme bez dovolení (vzhledem k dezolátnímu charakteru chýší ho ani nebylo třeba) obsadili několik kójí v opuštěných ubikacích, jsme druhý den ráno zašli do „ředitelny“ a především ti aktivnější (=láčkovek chtivější) z nás překvapivě snadno domluvili auto s řidičem. Období dešťů a z nich plynoucí nuda v kempu dělají svoje. Klasickou toyotou pick-upem jsme se pak přiblížili značný kus po těžařské cestě do nitra Hose. Zastavila nás až mohutná strž v cestě. Její přechod vyžadoval menší akrobacii. Pěšky jsme pokračovali možná 10 kilometrů po stejné cestě dál, na konci byly další čerstvé, dosud téměř tekoucí svahové sesuvy přímo přes cestu.

Přes tyto překážky jsme se v drobném dešti a mrholení, ale vzhledem k teplu nikterak nepříjemnými, dostali poměrně daleko do hor. Ty hlavní a nejkrásnější hřebeny však byly ještě dost daleko. Možná je dobře, že jsou zatím skoro nedostupné, protože zcela objevené hory přestávají být tajemné. Hřebeny na obzoru mizely v mlze a pochmurná dešťová nálada navozovaly melancholickou atmosféru. Ne tak ovšem pro hledače láčkovek, kteří v závěru cesty přece jen našli Nepenthes platychila, nadšení neznalo mezí a cíle cesty tak bylo dosaženo.

 

zpět

 

 

 Hose

Hose zamlženější

na lovu láčkovek

Nepenthes weitchii

Nepenthes platychila

rhodopugét

zemní pyramidky

tropická romantika

gruppenfoto

polní ležení

batoh a bahno

nosorožík

zuřivý výraz

naleštěný zadek

megatesařík